تبلیغات
هیئت پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله روستای سوخته سرا - عرفه روز عروج انسان خاكی تا عرش
Image result for ‫عرفه‬‎

روز " عرفه " در راه است ، روزی كه تمام انرژی‌های بشری در قالب "دعا" رنگ می‌گیرد و به سوی صاحب آسمان و زمین فراخوانده می‌شود.

 


 

ز آن جا كه عنان دل بپیچی        راه عرفات را بسیجی


آیی به پناهگاه بشری
               دشت عرفات و ركن اعلی


آن مقصد عزم ره نوردان
       آن غایت كار نیك مردان


دهلیز سراچه‌ی الهی
             دهلیز چه صدر پادشاهی! 

روز " عرفه " در راه است ، روزی كه تمام انرژی‌های بشری در قالب "دعا" رنگ می‌گیرد و به سوی صاحب آسمان و زمین فراخوانده می‌شود.


"عرفه" ، یادآور صحرای عرفات،روزی كه بندگان شوریده،دربرابر خالق بی‌همتای خود سرتعظیم فرود می‌آورند و درعشق او غرق می‌شوند. روزی است كه هركس به گونه‌ای خاك بر آستانش ساییده و از او طلب آمرزش می‌كند.


هرچه می‌بیند نور است و هرچه می‌خواهد،عشق و آمرزش گناه،اشك و آه سراسر وجودش را فرا گرفته و روحش به سوی نور ازلی اوج گرفته است.


چشمانشان با قطرات بی‌امان اشك پاك شده و روحش با آه و فغانی كه از درون بیرون می‌راند، صیقل داده شده است. جسم خاكی اش،حال و هوای دیگری دارد، روزی است كه وجودش از نهایت هستی لبریز شده و"صحرای عرفات"این زمین آسمانی اورا فراخوانده است.


در عرفه دستهای قنوت گونه انسان‌های زمینی به سوی آسمان اوج گرفته وهمه و همه تمنای مشتركی دارند، تمنای "آمرزش".


روز عرفه، روز عروج انسان به ملكوت است،روز به خدا رسیدن و خدا را دیدن، روزی است كه نسان به پرواز در می‌آید و از ملایك فراتر می‌رود، به عرش می رسد،وقتی عظمت خدا را می‌بیند بی‌درنگ بغض نهفته درگلویش می‌شكند وچون طفلی كه مادرش را یافته است به گریه می‌افتد.
عرفه روزی است كه انسان خاكی بیش ازهمه روزهای دیگرعظمت یكتای هستی را درك می‌كند و در برابرش سر تعظیم فرو می‌آورد.


تمام مسلمانان جهان در چنین روزی شاید دور از صحرای عرفات اما همزمان با حاجیان دعوت شده به صحرای عرفات می‌گریند و چشم برآفاق بیكران آسمان می دوزند و و با خدای خود راز و نیاز می‌كنند.


آری صحرای عرفات یادآورآخرین دعای عرفه امام حسین(ع)امام شهدا و مظلومین بشریت است.

جز حسین بن علی(ع)چه كسی می‌تواند چنین زمان و مكان را مسخر خویش كند، كسی كه سالك راه حق وحقیقت،عاشق راستین و اصول انسانی و ارزش‌های والای عالم معنا است.

آری نهم ذی الحجه، روز عرفه و ازاعیاد بزرگ مسلمانان است،روزی كه حق تعالی بندگان خویش را به عبادت وطاعت خود فراخوانده و سفره‌های جود و احسان برای ایشان گسترانیده است.


در عرفه دعای حضرت سیدالشهدا(ع) زیباترین غزل عارفانه انسان‌های زمینی است كه فرشتگان درگاه خداوند نیز دربرابر دعای زمین‌ها سرسجده فرودآورده اند.


در این روز شیطان خجل زده است، چرا كه بندگان خدا دردریای بی‌انتهای لطف او شستشو می‌كنند و چون انسانی پاك دوباره متولد می‌شوند.


صدای ناله ها،استغفارها وثنا و ستایش‌ها از سوی مساجد تهران تا عرش طنین انداز است،در این روز هیچ دعا و نیایشی بی‌پاسخ نمی‌ماند و دستان گشوده مردمی كه خالصانه،دل را در طبق اخلاص گذاشته‌اند دست خالی به زمین افكنده نمی شود.


دعای عرفه ازمعتبرترین و غنی‌ترین مضامین معرفتی و توحیدی است و ریشه در عرفان و شناخت دارد.


در روز عرفه سخن عارفان معنا می‌یابد،اینكه آخرین سیر تكامی بشر،اعتراف به عجز است و روز عرفه و دعای عرفه،نماد و سمبلی از این معرفت و عجز است.


دعای عرفه و ملحقات آن،در اوج معانی عرفانی قرار دارد بطوری كه برخی جملات آن عارفان و حكیمان و حیرت زدگان وادی الوهیت را، دچار بهت و شگفتی كرده است.


امام حسین(ع)،آن انسان كامل وپاكباخته جمال حق كه تجسم معرفت و حقیقت بود،كلام رااز مغایب به مخاطب یعنی حق تعالی باز می‌گرداند و دعای عرفه راچون غزلی عاشقانه اینگونه می‌سراید:آیا موجودی غیر از تو ظهور دارد تا اوسبب پیدایی تو شود؟ تو كه ازنظر پنهانی تابه دلیل و برهان محتاج باشی، كور باد چشمی كه ترا نمی‌بیند یاآنكه تو مراقب و همنشین اوهستی و در زیان باد بنده‌ای كه نصیبی ازعشق و محبت نیافت.


آری در عرفه مسلمانان جهان یكصدا و متحد غزل عاشقانه "عرفه" را می‌سرایند ،می گیرند و استغفار می‌طلبند.
طبقه بندی: مذهبی، 
برچسب ها: عرفه، روز نیایش، دعای عرفه،
نگارش در تاریخ دوشنبه 29 مرداد 1397 توسط گل محمدی | نظرات ()
درباره وبلاگ
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نظر سنجی
شما تا چه میزان از عملکرد و مطالب این وبلاگ رضایت دارید؟


نویسندگان
صفحات جانبی
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

http://www.uplooder.net/img/image/79/5126b2323abaf9247640794381dce8a4/________-__-________.gif