تبلیغات
هیئت پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله روستای سوخته سرا - پشت هر ابر تیره آفتابی جهان گستر است!

 


کنکوری ها بخوانند

در زندگی روزمره ما موارد بسیاری وجود دارند كه باعث ایجاد آشفتگی درونی ما می‌شود. مشكلات و مسایل خانوادگی، عاطفی، اقتصادی، اجتماعی، شكست‌ها و پیامدهای آنها كه برخی در كنترل ما بوده و بعضی خارج از كنترل ما است مانند:‌ ترافیك، تورم و...

كنكوری ها بخوانند

پشت هر ابر تیره آفتابی جهان گستر است!

در زندگی روزمره ما موارد بسیاری وجود دارند كه باعث ایجاد آشفتگی درونی ما می‌شود.

مشكلات و مسایل خانوادگی، عاطفی، اقتصادی، اجتماعی، شكست‌ها و پیامدهای آنها كه برخی در كنترل ما بوده و بعضی خارج از كنترل ما است مانند:‌ ترافیك، تورم و... كه همه و همه روی رفتار و عملكرد ما به نوعی تأثیرگذار هستند. اما اینكه تا چه حد عملكرد ما تحت‌تأثیر این عوامل قرار می‌گیرند، بستگی به نگرش ما دارد.

شاید بارها و بارها از دوستان، اطرافیان و بستگان خود شنیده باشید كه:

- دیگر تحملش را ندارم. خسته شده‌‌ام؟ چقدر تلاش كنم؟ چقدر صبر كنم؟

اینگونه نگرش‌ها نمونه‌یی از فرار از خود است.

در امتحانات كنكور ناكام شده و ناچار است بر خلاف میل باطنی‌اش به سربازی برود. موقعیتی كه در برنامه ریزی آینده او به بعد از تحصیلات دانشگاهی موكول شده بود. زیرا فكر می كرد اگر به سربازی برود پشتش باد می‌خورد و دیگر به دانشگاه راه پیدا نمی‌كند.

در چنین شرایطی قاعدتاً‌ هر كس بنابر ویژگی‌های فردی و آسیب‌پذیری، به طریق خاصی عكس‌العمل نشان می‌دهد:

عده‌یی خود را می‌بازند.

عده‌یی به ارزیابی خود می‌پردازند.

گروهی بی‌خیال می‌شوند و خود را به دست حوادث می‌سپارند و گروهی به تجهیز دوباره خود می‌پردازند و از شكست نمی‌هراسند.

مساله قابل درك است، اما غیر قابل تحمل نیست. دنیا كه به آخر نرسیده،‌ بالاخره با هر شرایطی می‌توان كنار آمد و به گونه‌یی سازگار شد تا در فرصتی دیگر، باز هم تازه شد و زندگی را از نو ساخت.

شاعری می‌گوید: هیچ انسانی یك جزیره نیست. برای موفقیت در یك مبارزه درست ما نیاز به كمك داریم. به دوست نیاز داریم. (به راهنما و مشاور، به پدر و مادر و...) اما هنگامی كه دوستانمان نزد ما نیستند ما باید از تنهایی به عنوان اسلحه اصلح استفاده كنیم. هر چه در اطراف ما است می‌تواند ما را در پیش رفتن و دست یافتن به هدف اصلی كمك كند. (كتاب سفر به دشت ستارگان ـ پائلو كوئیلو)

 مشكل اساسی بسیاری از افراد در شرایط آسیب‌زا كه باعث عقب‌نشینی و پذیرش شكست می‌شود، نپذیرفتن خود و نداشتن اعتماد به نفس و باور نداشتن به سایر توانایی‌های وجودی خود آنها است.افرادی كه اعتماد به نفس بالایی دارند و سیستم حمایت روانی آنها محكم‌تر است در برخورد با مسایل و مشكلات صبر و تحمل و خویشتن‌داری بهتری از خود نشان می‌دهند.

عده‌یی مردم، هر گاه با مشكل خاصی كه به نظرشان راه‌حلی برای آن وجود ندارد روبه‌رو می‌شوند، آن چنان خود را می‌بازند كه دیگر قدرت هر نوع تلاش و حركت از آنها سلب می‌شود. این قبیل افراد تسلیم شرایط می‌شوند و در همان وضعیت باقی می‌مانند و آن را می‌پذیرند.

پذیرش ناتوانی خود، پس از مدتی الگوهای ناسالمی را برای فرد به وجود می‌آورد. اما اگر فردی به خود ایمان داشته باشد و توانایی‌های خود را باوركند، اراده‌یی قوی برای انجام هر كار غیرممكنی خواهد داشت. چنین فردی شرایطی را بارها و بارها تجربه می‌كند و ممكن است هر بار نیز با شكست روبه‌رو شود اما خود را نمی‌بازد و دوباره به تلاش خود ادامه می‌دهدو این جمله امام علی (ع) را چراغ راه می گزینند كه شكست عدم موفقیت نیست بلكه تاخیر در پیروزی است.

«اروینگ اولی»‌ در كتاب (چگونه فكر باعث درمان می‌شود؟) می‌نویسد: به عنوان یك انسان، هر فردی قادر است عملی انجام دهد كه تاكنون هیچ بنی‌بشری آن را انجام نداده است. اشخاصی هستند كه با اراده قوی خود می‌توانند با پای برهنه از روی خرمنی از زغال گداخته عبور کنند! بدون اینكه كوچكترین صدمه‌یی متوجه آنها باشد. این عمل نشانه‌یی از ایمان به خود، اعتماد به نفس و پذیرش بدون قید و شرط خویشتن است.»

عبور سیاوش از آتش نیز نمونه‌‌یی از باور راستین به خود بود.

در واقع، واقع‌گرایی، واكنش منطقی، ایمان به خود، پذیرش خویشتن، آگاهی از توانایی‌ها و ارج نهادن به توانایی‌های خود و... الگوهای ذهنی ما را می‌سازد كه براساس این الگوهای ذهنی، عملكرد ما شكل می‌گیرد.

اصطلاحی است كه می‌گویند: ما همانیم كه فكر می‌كنیم. (ما همانیم كه رفتار می‌كنیم)

فكر ما، الگوهای ذهنی ما را می‌سازد و به آن برنامه می‌دهد. به طور كلی الگوها هر آنچه كه باشند روی شخصیت ما اثر می‌گذارند.

كسی كه به موفقیت خود شك می‌كند و می‌گوید ممكن نیست كه من از میان 10هزار نفر انتخاب شوم، حتماً‌ شكست خواهد خورد و انتخاب نخواهد شد. كسی كه خود را بی ارزش می‌داند و خود را دوست ندارد، دیگران نیز او را دوست نخواهند داشت.

افراد بدبیار، حادثه ساز، بی‌نظم، ورشكسته، ناامید، همیشه نالان و شكست خورده و... الگوهای ذهنی ناسالمی دارند.

  الگوهای ذهنی ناسالم، به ناكامی‌ها، شكست‌ها و مشكلات فراخوان می‌دهند و آنها را به سوی خود جذب می‌كنند. البته . اما مسایل و مشكلات دیگر حتی بیماری‌ها كم و بیش ناشی از خواست درونی ما است كه بر اثر تفكرات منفی پیدا می‌شوند و خود را نشان می‌دهند. در این روزگار كه انبوه تفكرات منفی، اذهان مردم را تسخیر كرده و بسیاری از مردم با احساس ملامت و افسردگی و با این سوال كه: اصلاً‌ برای چی زندگی می‌كنم؟ زندگی را بر خود و اطرافیان حرام می‌كنند.

مرز روحی انسان را پایانی نیست. لزومی ندارد كه در محبس احساسات ناخوشایند زندگی كنید. می‌توانید به استقبال دنیا بروید. به دنیایی پر امید و ثمربخش پای بگذارید و احساس غرور كنید. واقع‌بینانه است كه اگر بگوییم: در این عصر پراضطراب، سال‌های عمر شما می‌تواند قرین شادی باشد، در صورتی كه خواهان آن باشید و به آن فكر كنید. اگر واقعاً‌ می‌خواهید به طور مؤثر و كارآمد از پس مشكلات و ناراحتی‌ها برآیید و برآنها غلبه كنید، باید انتظارات معقول و واقع‌گرایانه‌یی داشته باشید، ارزیابی صحیحی از شرایط داشته باشید. همچنین توانایی‌های خود را نیز ارزیابی كنید و بسنجید، باورهای غیرمنطقی و بایدها و نبایدهای دست و پاگیر را كنار بگذارید؛ كفایت و كارایی خود را نیز در نظر داشته باشید، روی دوستان خود نیز حساب باز كنید. اما از همه مهمتر به بزرگترین دوست خود تكیه كنید و پیوسته به او توكل داشته باشید. نام و یاد خدا در شروع هر كاری آرامبخش و اطمینان آفرین است. با چشمانی لبریز از عشق نام او را بخوانید» تا همه ترس‌ها و نگرانی‌های شما بر طرف شود.

كسی كه به خدا ایمان دارد، از بند ترس رها است. زیرا ترس فرزند بی‌ایمانی و منشأ پایدار تشویش و تنش است. در برابر هر تنش و تشویشی، لبخند بزنید، شكیبا باشید، آسوده خاطر و آرام بمانید، همه چیز را آسان بگیرید. اما تنبل نباشید. یاری برسانید، منتظر بمانید و به خدا روی كنید. هرگز امید خود را از دست ندهید.امید، ثروت شما در زندگی معنوی است. وقتی ثروت مادی خود را از دست دادید، چیزی نباخته‌اید. اگر سلامتی شما از دست برود، چیزی از دست داده‌اید. اما هنگامی كه ناامید می‌شوید، همه چیز را از دست داده‌اید.

زندگی مانند آسمان است كه گاهی ابرهای تیره آن را می‌پوشانند؛ ابرهای ترس، نگرانی و تشویش. اما بدانید پشت هر ابر تیره آفتابی جهان گستر حضور دارد.بس قفل‌ها كه با نام او از دل‌ها برداشته می‌شود. بس دوستی‌ها كه با نام او در دل‌ها نگاشته می‌شود.

 

مهندس خدایار حسنی

 
طبقه بندی: پژوهش های ...، 
برچسب ها: کنکوری ها بخوانند، کنکور، دانشجویان، خدایار حسنی،
نگارش در تاریخ شنبه 9 تیر 1397 توسط گل محمدی | نظرات ()
درباره وبلاگ
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نظر سنجی
شما تا چه میزان از عملکرد و مطالب این وبلاگ رضایت دارید؟


نویسندگان
صفحات جانبی
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

http://www.uplooder.net/img/image/79/5126b2323abaf9247640794381dce8a4/________-__-________.gif